TopLista: Najlepsze Horrory w Sieci HORROR-PLANET: Dlaczego horrory są tak popularne ?

Friday, 16 August 2013

Dlaczego horrory są tak popularne ?


Dlaczego kochamy te sobotnie wieczory, kiedy to wpadamy w swoje sofy oglądając jak szaleni kolejny horror ? Jaki jest powód tego, że ludzie od dawna uwielbiając ten gatunek filmu ? 
W całym naszym życiu napotykamy wiele różnych sytuacji mrożących krew w żyłach, w których można dostrzec sceny lub postacie z filmów. Szczęśliwi z nas są ci, którzy nigdy nie musieli zobaczyć na własne oczy włamywacza nożownika, czy też złego ducha, chcącego zrobić ci krzywdę. Demony, duchy i inne przerażające potwory zostały powołane do życia na srebrnym ekranie, dzięki różnym ludowym legendom, historią czy też faktom. Tym samym w niesamowicie szybkim tempie Drakula, Frankenstein, Wilkołaki, mumie i inne maszkary znalazły swoje miejsce w historii kina oraz popkulturze. W dzisiejszych czasach chyba każdy wie, jak chronić się przed wampirami, wilkołakami, duchami czy demonami. Wiemy to dzięki wszechobecnej wiedzy na ten temat, a przede wszystkim z filmów. Dlaczego uwielbiamy ten "dreszczyk emocji"? Kontynuując tą jakże cenną myśl, oglądamy, ponieważ traktujemy to pewnym sensie jako zabawę i odskocznię od realnego świata. Bez przerażenia życie byłoby nudne. Sięgamy po horrory i thrillery, bo to one z wielką łatwością potrafią wzbudzić w nas najsilniejszą formę strachu i lęku, którego brakuje nam na co dzień. Dostarczają one przede wszystkim potężną dawkę adrenaliny, która jest potrzebna w życiu.

Odgrywa ona decydującą rolę w mechanizmie stresu, objawiającej się np. przyspieszonym biciem serca, wzrostem ciśnienia krwi, rozszerzeniem oskrzeli, źrenic. Oprócz tego reguluje poziom glukozy we krwi. Każdy w naszej populacji, przynajmniej raz w życiu został przykuty do ekranu zachwycając się scenami pościgu i ataku Michael'a Myers'a z "Halloween", czy chociażby Freddiego Crueger'a ganiającego ze swoimi szponami. Czemu tak się dzieje? Otóż strach to najszybszy i niezawodny stan silnego emocjonalnego napięcia mający swe źródło w instynkcie przetrwania. Strach mamy zapisany w DNA, ale czy jest nam potrzebny ? Strach dosłownie ostrzega i chroni nas przed niebezpieczeństwem. W spontanicznych stresogennych decyzjach, nasz rozum pod wpływem nasilonych emocji przedstawia nam w mgnieniu oka najbardziej korzystny wariant, ratujący nas z sytuacji zagrażającej życiu. Podsumowując, strach jest człowiekowi potrzebny. Podsumowując, matka natura wyposażyła nas w niesamowity system obronny organizmu, dzięki któremu nasza populacja zdołała przetrwać aż do dzisiejszych czasów.

No comments :

Post a Comment