TopLista: Najlepsze Horrory w Sieci HORROR-PLANET: Najlepsze filmy oparte na twórczości Kinga

Thursday, 18 October 2012

Najlepsze filmy oparte na twórczości KingaStephen king, to niezwykle szanowany pisarz literatury grozy. Jego książki rozeszły się w nakładzie przekraczającym 350 milionów egzemplarzy, nic więc dziwnego że większość jego książek została zekranizowana. W wielu filmach, nie tylko według powieści Kinga, możemy zauważyć, że nie dorównują one książkowym oryginałom w 100%. Z ekranizacjami twórczości Kinga raz jest lepiej, raz gorzej, mimo wszystko w niektórych produkcjach udało się pokazać ten niebywały, mroczny klimat książki. 

Najlepsze filmy oparte na twórczości Kinga (OGLĄDNIJ TE FILMY BEZ LIMITU), które zrobiły na mnie ogromne wrażenie zaczynając od najstarszych to: 

Carrie (1976)ZOBACZ ZWIASTUN

"Carrie" jest to pierwsza wydana powieść Mistrza Grozy, która doczekała się ekranizacji. Fanatyczna wręcz chrześcijanka, po stracie męża samotnie wychowuje siedemnastoletnią córkę Carrie. Jej matka uważa wszystkie jej zdolności za przekleństwo Boże, a ona sama staje się obiektem drwin i niesmacznych żartów w oczach rówieśników. Jej psychokinetyczna moc jaka w niej drzemie tylko czeka na zemstę, którą mieszkańcy miasteczka Chamberlain mogą popamiętać do końca życia. Carrie utorowała drogę do kariery Sissy Spacek, Johnowi Travoltcie, Williamowi Katt, Nancy Allen oraz Amy Irving. Ten film to już klasyka, którą warto oglądnąć. Miasteczko Salem (1979)ZOBACZ ZWIASTUN


Miasteczko Salem przedstawia spokojną amerykańską mieścinę, żyjącą swoim własnym tempem. Wielu młodych pomaga starszym w pracy, małżonkowie wychowują własne dzieci, a ci którym nie obce są problemy życiowe, często spędzają wolny czas w knajpach z przyjaciółmi przy kuflu piwa. Panorama miasteczka zawiera wzgórze i tajemniczy drewniany dom na nim położony, do którego wprowadza się tajemniczy sprzedawca antyków. Nikt jednak nie wie, że tajemniczy mieszkaniec może zamienić niejednego człowieka w krwiożerczą bestię. Jest to ciekawa pozycja z mrocznym klimatem charakterystycznym dla tamtych lat. Budowanie napięcia oraz idealnie współgrająca muzyka z akcją to podstawa. Jeśli chodzi o mnie, to nie potrafię się przyczepić do tego filmu. Momentami cała akcja odbiegała od oryginału literackiego Stephena Kinga oraz brakowało kilka ważnych scen, które można znaleźć w książce. Gra aktorska jest na całkiem dobrym poziomie, a wygląd wampirów potrafi porządnie wystraszyć. 


Lśnienie (1980)ZOBACZ ZWIASTUN


Jack Torrance, dostaje propozycje pracy jako dozorca w hotelu Overlook w górach stanu Colorado na okres zimowy. Jack ze swoją zoną i dzieckiem są jedynymi mieszkańcami w budynku.  Hotel ten skrywa wiele ponurych tajemnic, a jeden z ostatnich dozorców Charles Grady doznał załamania nerwowego i zabił siekierą żonę i dwie córeczki, a następnie zastrzelił się z dubeltówki. Kiedy to zaczyna się burza śnieżna Danny, syn Jacka, zaczyna widzieć i słyszeć rzeczy o jakich wolałby zapomnieć jak najszybciej. Spostrzega że hotel jest nawiedzony i duchy doprowadzają jego ojca do choroby psychicznej. Kiedy Jack spotyka ducha pana Grady, poprzedniego dozorcy hotelu, sytuacja staje się coraz groźniejsza. Stanley Kubrick stworzył prawdopodobnie jeden z najlepszych i najlepiej sprzedających się filmów grozy w historii. Do stworzenia tego kultowego filmu przyczyniła się książka autorstwa Stephena Kinga. Efektem tych dwóch osób jest horror "Lśnienie". Na pewno nie jest to horror po którym łatwo uśniesz.  Autentycznie straszy, powalający swoją grozą, niepokojącą muzyką i tajemniczą aurą, nie pozwoli wam o sobie zapomnieć przez długi czas.Pamiętam, jak oglądałem ten film po raz pierwszy jako dziecko - i wiem jedno, że wtedy naprawdę się bałem. "Lśnienie" to już złota klasyka kina, film fascynuje pod każdym względem, kiedy już zasiądziesz przed telewizorem czy też komputerem żeby oglądnąć ten horror, poznasz prawdziwy kunszt dobrego kina - zwłaszcza gry aktorskiej.  Każdy szanujący się horror maniak powinien przynajmniej raz w życiu oglądnąć ten film. Christine (1983)ZOBACZ ZWIASTUN


Siedemnastoletni Arnie Cunningham jest typowym kujonem, który zawsze słuchał swoich rodziców. Pewnego pięknego dnia wracając ze swoim kolegą ze szkoły, zobaczył stary, rozlatujący się samochód, zwany Christine. Zauroczony, decyduje się na pierwszą poważną decyzję - zakup samochodu.  Była to miłość od pierwszego wejrzenia, jednak to uczucie jest jak trucizna. Nie słucha ostrzeżeń swojego przyjaciela, a jego nowa dziewczyna zostaje pokonana przez Christine. Film jest dobry, lecz muszę szczerze powiedzieć, że jest dość okrojony w stosunku do książki. Dreszczyk emocji macie jak w banku dzięki wspaniałemu klimatowi, prostej i zarazem ciekawej fabule oraz idealnie wpasowanej muzyce w akcje. Na pewno bije na głowę większość tego szajsu, który non stop się ostatnio pojawia. 


Smętarz dla zwierzaków (1989)ZOBACZ ZWIASTUN

Państwo Creedowie właśnie się przeprowadzili do nowego domu na wsi. Powoli poznają najbliższą okolicę i sąsiadów. Okazuje się że małe miasteczko kryje wiele mrocznych tajemnic. Jedna z nich, ta zdecydowanie najstraszniejsza, leży głęboko zakopana na pobliskim, budzącym grozę, cmentarzu....Jeśli jesteś fanem gatunku to polecam. Misery (1990)ZOBACZ ZWIASTUN

Paul Sheldon jest dosyć znanym autorem cyklu powieści o Misery Chastein. Znudzony pisarz, który nie chce być kojarzony tylko z Misery, postanawia całkowicie zakończyć serię i uśmiercić główną bohaterkę. Kiedy to z oryginałem jego przyszłej książki wraca do Nowego Jorku natrafia na śnieżycę, która powoduje wypadek samochodowy. Uwięziony Paul zostaje uratowany przez Annie Wikes, byłą pielegniarkę. Annie na początku wydaje się miłą, sympatyczną kobietą, jednak z czasem pokazuje swoją mroczną stronę (problemy psychiczne). Zmusza Paula do napisania nowej książki, w której Misery nadal żyje. W filmie możemy zobaczyć naprawdę mrożące krew w żyłach sceny, które pozostaną na długo w pamięci. 
Siedmioro przyjaciół z Derry w stanie Maine spotykają dziwne sytuacje, które łączy "prawdziwy" klown (Tim Curry). Gdy w miasteczku dochodzi do morderstwa dzieci, grupa postanawia sama zlikwidować klowna, a właściwie zło jakie przybrało jego postać. Walkę wygrali, ale 30 lat później "To" powraca. Przyjaciele odnajdują się po latach i wedle złożonej w dzieciństwie obietnicy powtórnie stawiają czoła nadprzyrodzonym siłom. Kiedy pierwszy raz oglądnąłem ten film mając 16 lat, nie miałem już wiecej ochoty widzieć żadnego clowna. Strach w tej pozycji nabiera innego wymiaru, zwłaszcza kiedy widzimy wilka w owczej skórze w postaci Pennywise. 


Sprzedawca śmierci ( 1993) 

W małym miasteczku w stanie Maine zostaje otwarty nowy tajemniczy sklepik, w którym Kupując upragnioną rzecz, jednocześnie zaprzedaje się duszę diabłu.  Wkrótce miasteczko zalewa fala zła. Jeśli ktoś przeczytał najpierw książkę, może zauważyć duże zmiany w fabule, głównie brak pewnych osób oraz kilku szczegółów, które w powieści tworzą atmosferę grozy. Jeśli chodzi o całość, film jest na naprawdę dobrym poziomie. 


Thinner (1996) ZOBACZ ZWIASTUN

 Ten ciekawy Horror jest ekranizacją prozy mistrza gatunku Stephena Kinga. Monstrualnie gruby, ważący ok. 150 kg prawnik potrąca samochodem ze skutkiem śmiertelnym przechodzącą przez jezdnię Cygankę. Jako członek miejscowego establishmentu, dobry znajomy zarówno szefa policji, jak i prowadzącego sprawę sędziego, szybko zostaje oczyszczony z zarzutu spowodowania wypadku. W tej sytuacji ojciec ofiary, sędziwy król Cyganów postanawia wymierzyć karę osobiście; rzuca na grubasa klątwę, dzięki której bardzo szybko chudnie. Klątwa okazuje się niezwykle skuteczna; pechowy kierowca traci kilogram za kilogramem, nie stosując przy tym żadnej diety. Najpierw jest tym szczerze zachwycony, jednak wkrótce gdy zaczyna coraz bardziej przypominać szkielet, początkowa radość zamienia się w przerażenie...

Sekretne okno (2004)ZOBACZ ZWIASTUN

Mort Rainey  jest dobrze znanym pisarzem, który po traumatycznym wydarzeniu, jakim była zdrada jego żony postanawia zerwać kontakt ze światem przenosząc się do domku nad jeziorem. Odzyskany z wielkim trudem spokój  zostaje jednak zakłócony przez tajemniczego mężczyznę, który przedstawia się jako John Shooter i oskarża go o plagiat jego powieści. By udowodnić swą niewinność, Rainey musi odnaleźć oryginał, który zaginął mu rok wcześniej. Okazuje się, że nie będzie to wcale łatwe zadanie. Wraz z przybyciem Shootera, w domu pisarza zaczynają dziać się bowiem dziwne rzeczy a czas dany mu przez tajemniczego gościa na odnalezienie maszynopisu zaczyna coraz szybciej upływać. 
Johnowi Torturo w swojej roli udało się pokazać niezwykle wręcz demonicznego i tajemniczego mężczyznę w czarnym kapeluszu, który jest gotów zrobić wszystko, aby odzyskać swoje dobre imię. Oskarża Morta o plagiat i nalega, by ten zmienił zakończenie swego opowiadania. "Sekretne okno" zrealizowano na podstawie opowiadania Stephena Kinga, więc śmiało można powiedzieć, iż jest to produkcja udana. W tym oto Thrillerze z 2004 roku widzimy bajkowy wręcz krajobraz, w którym znajduje się dosyć przyjemny domek. Jak to u Kinga Atmosfera tajemniczości to podstawa, a proste chwyty doprowadzają widza do niebywałego wręcz strachu połączonego ze złowieszczą muzyką. To co najbardziej lubię w tym filmie to kropla niezwykłości i niszowego mrocznego klimatu, którego nie sposób znaleźć w innych pozycjach.  Niektórzy uważają, iż jest to film nudny, inni z kolei wręcz go uwielbiają. Jedno jest pewne - "Sekretne okno" to już klasyka, którą powinno się oglądnąć przynajmniej raz w życiu. 


Jazda na kuli (2004)ZOBACZ ZWIASTUN

Alan Parker - 21-letni student z Nowej Anglii (Jonathan Jackson) jest załamany po rozstaniu ze swoją dziewczyną (Erika Christensen). Początkowo myśli nawet o samobójstwie, ale przypomina sobie o ukochanej matce (Barbara Hershey), która niedawno przeżyła wylew. Pragnąc się z nią zobaczyć, wyrusza w podróż autostopem. Przed nim jazda przez cały stan Maine. Ma jednak pecha, bowiem wybrał się w podróż w Halloween 1969 roku. Problemy zaczynają się, gdy wsiada do samochodu George'a Stauba (David Arquette). Kierowca byłby niezłym kompanem, gdyby nie to, że jest trupem...1408 (2007) ZOBACZ ZWIASTUN

Michael Enslin, pisarz, który Obecnie pracuje nad ostatnim rozdziałem w swojej najnowszej książce "Dziesięć Nocy w nawiedzonych pokojach hotelowych" dostaje pocztówkę, w której ostrzegają go, by nie wchodził do pokoju 1408 w hotelu Dolphin. Jego ciekawość nie pozwala mu zostawić tej sprawy, sprawdzając historię Delfina szybko odkrywa niezwykłą liczbę brutalnych zgonów, jakie dochodziły w hotelowym apartamencie 1408. Jest on jednak przekonany, że opowieści dotyczące owego pokoju to tylko mit.  Dyrektor hotelu Mr. Olin nie podziela podejścia pisarza i ostrzega go o możliwym niebezpieczeństwie, jakie na niego tam czeka.  Enslin zamierza udowodnić, że przerażające wydarzenia, które miały tam miejsce w przeszłości to tylko zwykłe zbiegi okoliczności i bajki...ale kiedy jego budzik hotelowy zacznie odliczać czas, wtedy z każdą minutą jego życie jest narażone na coraz to większe niebezpieczeństwo.Jest to film oparty na opowiadaniu Stephena Kinga o tym samym tytule. Bez względu na film, John Cusack zawsze potrafi całkowicie wczuć się w postać. Robi to ponownie, pokazując udręczonego pisarza, którego cyniczne spojrzenie na sprawy paranormalne jest poddane ostatecznej próbie. Cusack praktycznie przez większość filmu jest zamknięty w pokoju hotelowym, z którego desperacko próbuje się wydostać. Było wiele napawających grozą momentów, które budują typowy jak na Stephena Kinga klimat. Podczas oglądania filmu zobaczyłem proste schematy, nagłego pojawiania się ducha, czy też włączania się urządzeń. Ale czy prostotą nie prościej dojść do widza ? Muzyka jak i efekty dźwiękowe są na doskonałym poziomie. Najciekawsze w tym wszystkim jest możliwość zobaczenia dwóch wersji z różnymi końcówkami. Podsumowując jest to kawał dobrego ciacha w postaci psychologicznego mrocznego horroru, który został sprawnie przeniesiony na duży ekran dzięki fantastycznemu opowiadaniu Stephena Kinga - warto zobaczyć, choć koneserzy hardcorowych horrorów będą zapewne kręcić nosem. 

No comments :

Post a Comment