TopLista: Najlepsze Horrory w Sieci HORROR-PLANET: Gabinet Osobliwości

Thursday, 20 September 2012

Gabinet Osobliwości


Kiedyś mój dziadek powiedział, że w książce nie liczy się wygląd okładki, a jej wnętrze, które ma pobudzić wyobraźnie, a przede wszystkim całkowicie wciągnąć w świat powieści. Kiedy czytasz musisz czuć każde zdanie, każdą stronę. Książka musi Cię oczarować swoją magią.  

Nie inaczej jest z książką pod tytułem "Gabinet Osobliwości". Akcja książki rozpoczyna się na placu budowy na Manhattanie w Nowym Jorku. W miejscu gdzie mają powstać fundamenty, robotnicy odkrywają stary tunel, w którym zostały odkryte szczątki ponad trzydziestu poćwiartowanych ciał z XIX wieku. Właściciel firmy budowlanej stara się zrobić wszystko co w jego mocy, aby zatuszować całe zajście. Kiedy gazeta publikuje artykuł opisujący całą sprawę, w mieście zaczyna na nowo dochodzić do fali morderstw. Naśladowca działa tak samo jak sprawca, który dokonał masakry ponad sto lat temu. Kto jest odpowiedzialny za nowe zabójstwa? Jaki jest związek między nimi a tymi dokonanymi przed laty w Nowym Jorku?  Wtedy do akcji wkracza niezwykle inteligentny i ekscentryczny agent FBI - Pendergast i jego grupa wsparcia. Jest to bardzo ekscytująca postać pojawiająca się w wielu książkach Douglasa Prestona i Lincolna Childa , którą śmiało można nazwać nowoczesnym Sherlockiem Holmesem. 

Powieść jest bardzo dobrze napisana, pełna napięcia i emocji. Przywołuje nastrój dawnej epoki przeplatający się z teraźniejszością. W wielu przypadkach czytelnik może poczuć, że Nowy Jork jest nadal Nowym Jorkiem z 1880 roku. Kiedy zaczniesz czytać tą książkę wiedź, że jest ona napisana bardzo ciekawie i tajemniczo, a momentami można naprawdę mocno się przerazić. Akcja powieści wciąga, mi osobiście było trudno się od niej oderwać, a mroczny klimat i sposób w jaki Preston i Child wprowadza nas w ten zagadkowy świat niesamowicie pogłębia strach w nas samych. 


Za książkę dziękuję 

No comments :

Post a Comment