TopLista: Najlepsze Horrory w Sieci HORROR-PLANET: Teksańska masakra piłą mechaniczną / The Texas Chainsaw Massacre

Saturday, 5 May 2012

Teksańska masakra piłą mechaniczną / The Texas Chainsaw Massacre


     Grill, karkówka i zimne piwko - to uroki weekendu majowego, ale dosyć już tego i czas poruszyć kolejne hiciory. "Teksańska masakra piłą mechaniczną" to jedna z kultowych serii, o której prawie każdy słyszał - choć już nie każdy miał możliwość oglądnąć. Zrealizowany w 1974 roku horror Tobe'a Hoopera do dziś zaliczany jest do wielkich hitów i cały czas inspiruje młodych reżyserów do realizowania nowych produkcji typu gore.  Seria, bo tak można ją nazwać zawiera cztery części, które powstały w roku: 1974, 1986, 1990, 1994 oraz dwie nowsze produkcje z 2003 i 2006 roku. 

Pewnie zastanawiasz się czy każdy z tych filmów oparty jest na prawdziwych faktach. Nic bardziej mylnego. Wydarzenia zaprezentowane zarówno w filmach Hoopera, Hendela, Burra jak i Nispela nigdy nie miały miejsca, więc cała ta gadka o faktach jest jedną wielką bujdą. 
Inspiracji do scenariusza można szukać w bardzo głośnej przed 50 laty sprawie Eda Gaina - 
amerykańskiego mordercy. Pomimo licznych mordów, jakie dokonał udowodniono mu zabójstwo tylko dwóch kobiet: Bernice Worden i Mary Hogan.17 listopada 1957 policja podejrzewając Geina o napad w miejscowym sklepie i uprowadzenie Bernice Worden wkroczyła na teren jego farmy. W kuchni dokonali makabrycznego odkrycia – znajdowało się tam pozbawione głowy i wypatroszone ciało Bernice Worden zawieszone pod sufitem. Prawdopodobnie Eddie mógł być zamieszany w więcej morderstw niż te dwa, które mu udowodniono. Trudno jest określić rzeczywistą liczbę jego ofiar, między innymi dlatego, że część ludzkich szczątków i trofeów w jego domu pochodziła ze zwłok wykradanych z cmentarzy. Policja dokonująca przeszukania na farmie Geina odnalazła między innymi: cztery czaszki wieńczące słupki łóżka Eda, abażury lamp i obicie jednego z foteli wykonane z ludzkiej skóry, miski wykonane z ludzkich czaszek, ludzkie sercemaski wykonane ze skóry zdartej z twarzy martwych kobiet, pas z ludzkich sutków, kompletny strój z ludzkiej skóry, pudełko wypełnione spreparowanymi kobiecymi narządami rozrodczymi. W trakcie badań zdiagnozowano u Geina schizofrenię i psychopatię seksualną. Psychiatrzy orzekli również, iż jest on niepoczytalny i nie może być sądzony za zabójstwo pierwszego stopnia. Sąd nakazał ulokowanie Eda w szpitalu psychiatrycznym. Gein zmarł 26 lipca 1984 r. z powodu niewydolności oddechowo-krążeniowej. 

Teksańska masakra piłą mechaniczną - The Texas Chainsaw Massacre (1974)

Głośny debiut Tobe Hoopera uważany dziś za klasykę gatunku i prekursor krwawych filmów gore. Na odludnych terenach stanu Teksas grasuje rodzina kanibali, polująca na turystów. Wyróżnia się w niej niejaki "Leatherface" noszący maskę z ludzkiej skóry, mordujący przy pomocy tytułowej piły mechanicznej. Widzowie przyzwyczajeni do różnych potworków, wampirów i innych nadprzyrodzonych rzeczy byli zszokowani. Jeszcze nigdy zło nie było takie realne, tak blisko.


Teksańska masakra piłą mechaniczną 2 - Texas Chainsaw Massacre 2 (1986)


Akcja drugiej części słynnego horroru Tobe Hoopera toczy się po 12 latach od pamiętnych wydarzeń z oryginału. Śledztwo w sprawie tamtych śmierci zostało umorzone, ale ponownie dochodzi do niewyjaśnionych zniknięć. Na trop rodziny kanibali wpada radiowa reporterka, która przypadkiem rejestruje w swej audycji śmierć dwójki nastolatków. Sprawą zajmuje się niestrudzony szeryf, który chce w końcu dopaść krwiożerczą familię. W tym samym czasie reporterka naraża się na atak kanibali, odtwarzając dźwięki dokonanego przez nich morderstwa.


Teksańska masakra piłą mechaniczną 3 - Leatherface: Texas Chainsaw Massacre III (1990) Trzecia już część losów kanibalistycznej rodziny. Młode małżeństwo - Scott i Michelle - jadąc przez Teksas zatrzymują się na stacji benzynowej. Jeden z poznanych tam mężczyzn zwodzi ich na inną, obstawioną już drogę. Wkrótce dochodzi do zderzenia z innym podróżującym, Bennym. Cała trójka zostaje zaatakowana przez Leatherface'a. Scott ginie w bestialski sposób zaś Michelle trafia do nieopodal położonego domu z prośbą o pomoc. Nie wie jednak, że ów dom należy do rodziny kanibali...


Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną 4 Następne Pokolenie (1994)Czwarta część Teksańskiej Masakry uznana została przez fanów za totalne nieporozumienie i dno. Dla fanów serii jest to jednak pozycja obowiązkowa, w filmie występują Renée Zellweger i Matthew McConaughey.
Czworo nastolatków wraca po balu szkolnym do domu. Korzystają jednak z objazdu i trafiają do lasu gdzie dochodzi do stłuczki. Grupa rozdziela się i próbuje szukać pomocy. Przyjmują zaproszenie gościnnej rodzinki psychopatów, która szykuje krwawą masakrę. Nie przypuszczają nawet, że wprost z balu maturalnego trafią w pułapkę bez wyjścia...


Teksańska masakra piłą mechaniczną - The Texas Chainsaw Massacre (2003)


USA, Stan Teksas, 20 sierpnia 1973 roku. Patrol policyjny został wysłany do znajdującego się na odludziu gospodarstwa, należącego do Thomasa Hewitta, pracownika miejscowej rzeźni. Na jego posesji odnaleziono zmasakrowane resztki trzydziestu trzech ofiar. To mrożące krew w żyłach zdarzenie wstrząsnęło całym krajem. Wielu uważa do dziś, że był to najbardziej makabryczny przypadek masowego morderstwa w USA.
Władze lokalne doniosły o zastrzeleniu sprawcy i podejrzanie szybko zakończyły całą sprawę. W następnych latach pojawiły się spekulacje, czy policja i FBI nie chcąc szybko zakończyć sprawy zastrzeliła niewinnego człowieka.
Teraz, po latch, jedyny ocalały świadek zbrodni ujawnia nieznane do tej pory i jeszcze bardziej przerażające fakty tej makabrycznej historii...Teksańska masakra piłą mechaniczną: Początek - The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006)Podczas ostatniej przejażdżki samochodem przed powołaniem do służby w Wietnamie dwaj przyjaciele (Handley i Bomer) wraz ze swymi dziewczynami (Baird i Brewster) uczestniczą w wypadku, za którego zbadanie bierze się miejscowy szeryf (Ermey). W ten sposób rozpoczyna się przerażająca przygoda nastolatków, podczas której zostają ściągnięci do znajdującego się na uboczu domu okropności, w którym wychowuje się młody przyszły zabójca.


1 comment :

  1. Remake to chyba mój ulubiony horror - jestem w mniejszości, bo na ogół fani wolą oryginał, za którym ja nie przepadam, niestety:/ Jessica Biel świetnie się spisała w roli final girl, klimat był bardzo sugestywny, a scena samobójstwa dziewczyny i praca kamery zaraz po nim to istne mistrzostwo świata.

    ReplyDelete