TopLista: Najlepsze Horrory w Sieci HORROR-PLANET: Evil Dead 1,2,3

Wednesday, 2 May 2012

Evil Dead 1,2,3

      Od kiedy oglądnąłem pierwszą część, naprawdę zacząłem bać się lasów. Pierwsza część to bezsprzecznie najlepszy film reżysera Sama Raimiego, który pokazał niesamowity kunszt dobrego kina grozy. W wielu kręgach do dzisiaj jest to pozycja kultowa, która straszy nowe pokolenia horror maniaków. Dwójka to już słabsza produkcja natomiast trójka to mix horroru, fantasy i komedii.  

Dla wielu fanów Serii, Sam Raimi jest twórcą niezwykle wybitnym. Na początku lat 80-tych udało mu się stworzyć horror pt. "Martwe Zło". Był to niskobudżetowy horror, który miał ciekawą fabułę, scenerię, klimat, niezłe efekty jak na tamte czasy i co najważniejsze naprawdę straszył. Raimi nie spodziewał się że film zyska taką popularność i zarobi naprawdę duże pieniądze.  Dzięki udanej pierwszej części Raimi postanowił w roku 1987 nakręcić "Martwe zło 2", który miał zdecydowanie większy budżet od jedynki. Film sam w sobie był raczej remake'm, który opowiada dokładnie tą samą historię co pierwsza część. Główną zmianą w tej części było połączenie horroru i komedii, które automatycznie zmieniło klimat filmu. 
Od razu piszę iż seria nie jest zbyt straszna, wiec fani ostrego, wręcz perwersyjnego strachu mogą się poczuć lekko zawiedzeni. Inne minusy to dosyć przestarzale efekty. Mimo tych mankamentów uważam, że warto oglądnąć tą niezwykle ciekawą serię. 
Evil Dead (1981)     Ash wraz ze swoimi przyjaciółmi wybiera się do lasu, aby wypocząć. Kiedy bohaterowie dojeżdżają na miejsce, od razu w oczy rzuca im się chatka, w której będą mieszkać.  Domek wygląda dosyć przerażająco, ale mimo wszystko młodzi ludzie wprowadzają się. Po jakimś czasie Scotty oraz Ash znajdują w piwnicy dziwne rekwizyty, uwagę Ash'a przykuwa sztylet wraz z tajemniczą księgą. W nocy gdy zbiera się cała grupa, postanawiają posłuchać taśm magnetofonowych, jednak nie wiedzą, że na nich zarejestrowane są zaklęcia z księgi Necronomiconu przywołujące pradawne demony. Zło zostało wskrzeszone a tych, którzy je przebudzili czeka straszliwa kara....
Evil Dead 2 (1987)


   Do opuszczonego domku w lesie przybywa na weekend kilkoro studentów. Na miejscu znajdują "Necronomicon" księgę zmarłych i  taśmę inwokację przywołującą demony. Prawda doprowadzi ich do śmierci....


Armia ciemności - Army of Darkness: Evil Dead 3 (1992)   Wciągnięty w tunel czasowy Ash cofa się do średniowiecza. Tam musi odnaleźć Necronomicom aby powrócić do swoich czasów. Jednak wypowiada złe zaklęcie i poza zdobyciem księgi, budzi także armie truposzy. Teraz musi pomóc rycerzom w obronie zamku przed umarlakami. Trzecia część  Martwego Zła jest pozbawiona ostrych i krwawych starć i przypomina bardziej czarną komedię z elementami horroru. 
Film miał największy budżet z całej trylogii. Dlaczego można powiedzieć iż ta część jest rewelacyjna? - ponieważ film ma niesamowity klimat w którym pierwszy raz połączono trzy gatunki filmowe - fantasy, horror i komedii . 1 comment :